DOLAR 19,1273 0.03%
EURO 20,7477 0.03%
ALTIN 1.211,78-0,10
BITCOIN 5225210,84%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muhalefetten KPSS iddialarına tepki!

Muhalefetten KPSS iddialarına tepki!

2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınladığı iddialarına ilişkin, muhalefet cephesiden peş peşe tepkiler geldi.

ABONE OL
Ağustos 2, 2022 15:00
Muhalefetten KPSS iddialarına tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2022 KPSS sorularından bazılarının bir yayınevi tarafından daha önce yayınlandığına ilişkin iddiaları, sosyal medya paylaşımında değerlendirdi.

Akşener, şu açıklamayı yaptı:

“Gençlerimizin emeğine sınavlarda ve mülakatlarda defalarca ihanet ettiniz; Tekrarını kabul etmeyiz! Cumhuriyetimizin kazandırdığı eğitimde fırsat eşitliğini, vasatlığa terk etmeyiz! KPSS ile ilgili iddiaların ve 2 saatte yapılan şaibeli açıklamaların takipçisi olacağız.”

AHMET DAVUTOĞLU: “İDDİALARDA EN UFAK DOĞRULUK PAYI ORTAYA KONURSA KPSS SINAVI İPTAL EDİLMELİDİR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı yönündeki iddiaları, sosyal medya paylaşımında değerlendirdi.

Davutoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“İnsanların umutlarıyla oynamaya utanmadınız mı? KPSS sınavıyla ilgili ortaya atılan iddialar vahim ötesidir. ÖSYM yetkilileri derhal görevden alınmalı, savcılık harekete geçmelidir. İddialarda en ufak doğruluk payı ortaya konursa KPSS sınavı iptal edilmelidir.”

GÖKÇE GÖKÇEN: “KPSS SORULARINI İNCELEDİM. KİMSE BUNA TESADÜF DİYEMEZ. BUNA TESADÜF DİYECEKLER, GEÇMİŞTE TESADÜF DEMİŞ OLANLARI İYİ HATIRLASIN”

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 2022 KPSS’deki bazı soruların daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı yönündeki iddiaları, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Gökçen’in açıklaması şöyle:

“KPSS sorularını gördük. Yurt yapmamak yetmedi, işsiz bırakmak yetmedi, mülakatta elemek yetmedi. Sınav güvenliğine dair böylesi bir şüpheyi giderme kaygısı yok. Soruları inceledim. Kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte tesadüf demiş olanları iyi hatırlasın.

“1 SAATLİK İNCELEMEYLE YAPTIĞINIZ AÇIKLAMA BU MU?”

İnsanlar yıllarca düzenli bir iş bulmadan, bütün aile seferber olarak, kitap masrafından sosyal hayattan kopmaya kadar bin bir bunalımla ve yine sizin yüzünüzden sonunu öngöremeden bu sınava hazırlanıyorlar ve 1 saatlik incelemeyle yaptığınız açıklama bu mu? Biraz saygınız olsun ama nerede!

“OLAYIN BÜTÜN YÖNLERİYLE TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bir zamanlar Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından olarak bilinen ÖSYM, artık en güvenilmeyen kurumlarından biri haline geldi. Gençlerin kendilerini, hayatlarını, geleceklerini emanet ettikleri ÖSYM; şüpheleri giderecek bir açıklama yapmaktan bile geri duruyor. Gençlerin geleceğine dair böyle bir umursamazlık hiçbir dönemde görülmedi. Sınava girmiş olan gençler bu haksızlığa isyan ederken, şimdi sınava girmemiş olan gençler bile ‘ben artık umudumu tamamen kaybettim, KPSS’ye girmeyeceğim’ demeye başladı. Olayın bütün yönleriyle takipçisi olacağız.”

ORHAN SÜMER: “MİLYONLARCA KİŞİNİN GİRDİĞİ SINAVLARDA DA AKP’YE GÜVEN KALMAMIŞTIR”

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, 2022 KPSS sorularından bazılarının daha önce bir yayınevi tarafından yayınladığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sümer, şu açıklamayı yaptı:

BENZER SORULAR DİYEREK GEÇEMEYECEĞİMİZ KADAR AYNI VE BİRE BİR SORULMASI NE YAZIK Kİ VİCDANLARI YARALIYOR”

“Ülke yönetiminde ve belli başlı birçok konuda olduğu gibi milyonlarca kişinin girdiği sınavlarda da AKP’ye güven kalmamıştır. Daha önce soruların nasıl çalındığı belirli gruplara nasıl servis edildiği ortaya çıkmıştı. Benzer işler ne yazık ki halen devam ediyor. Geçen hafta sonu yapılan KPSS 2022 Sınavı’nda bazı soruların bir dershane grubunun daha önce yayınladığı deneme sınavlarında bire bir aynısının çıktığı görüldü. Sınav havuzlarına gönderilen benzer sorular diyerek geçemeyeceğimiz kadar aynı ve bire bir sorulması ne yazık ki vicdanları yaralıyor.

“ADALETLİ GÜNLERİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ İKTİDARINDA MUTLAKA TESİS EDECEĞİZ”

Yıllarca sınavlara hazırlanan, kamuda çalışma hayali kuran gençler sosyal medyada emeklerinin çalındığını haykırıyor. Ne oldu diye incelediğiniz zaman Yediiklim adlı dershane grubunun sınav öncesinde yaptığı denemelerde ve videolu ders anlatımlarında kullanılan sorularının noktası virgülüne kadar KPSS 2022 Sınavı’nda çıktığını görüyoruz. Sayın Bakana bu sızıntı ve sınav güvenliğine gölge düşüren olayları sorduk. Kimsenin aklında şüphe uyandırmayacak adaletli günleri Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında mutlaka tesis edeceğiz.

“BİR DÖNEM GENÇLİĞİNİN ÜLKEYE OLAN ÜMİDİ DE ÇALINMIŞ OLUYOR”

Ne yazık ki daha önce askeri okullara giriş, KPSS, ÖSS gibi sınavlarda belirli grupların sorulara hakim olduğu ve tırnak içinde kendi öğrencilerine avantaj sağladıkları ortaya çıkmıştı. Artık ülkemizde yapılan sınavların inandırıcılığı ve güvenilirliği giderek azalıyor. Çalınan sadece sınav soruları olmuyor. Bir dönem gençliğinin ülkeye olan ümidi de çalınmış oluyor.”

Sümer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti:

-KPSS 2022 Sınav sorularının bir dershane grubuna daha önceden servis edildiği iddiaları doğru mudur?

-KPSS Sınav sorularını hazırlayan ekipte kim ve hangi gruplar vardır?

-2022 KPSS Sınav sorularının adı geçen dershaneden başka bir dershane grubunda da rastlanmış mıdır?

-KPSS sınav sorularının bir dershane grubunun deneme sınavlarıyla bire bir aynısının sorulması ile ilgili Bakanlığınızca başlatılan bir araştırma var mıdır?

-Milyonlarca vatandaşın girdiği KPSS sınavının güvenilirliği zedelendiği göz önüne alınırsa sınavın yenilenmesi durumu söz konusu mudur?

Kaynak: egepostasi.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.