DOLAR 19,0208 0.05%
EURO 20,4092 0.24%
ALTIN 1.209,41-0,01
BITCOIN 536853-0,17%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kani Beko: Somalı işçilerin yanındayız!

Kani Beko: Somalı işçilerin yanındayız!

İktidarın antidemokratik özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarının sonucu mağdur olan Somalı işçilerin talepleri yerine getirilene kadar işçilerin yanında olacaklarını belirten Beko, Sarayın kapısına kilidi vurmadan sorunların çözülemeyeceğini öne sürdü.

ABONE OL
Ağustos 12, 2022 22:01
Kani Beko: Somalı işçilerin yanındayız!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesinde, linyit kömür üretimi yapılan Eynez’deki açık ocak bölgesinin bir bölümü ihale yapılmaksızın özelleştirildi. Soma’daki özelleştirmeye karşı Ankara’ya yürüyen Uyar Madencilik işçilerinin kente girmelerine izin verilmedi. Hak arayan işçilere yönelik yapılan jandarma engeline ve yapılan özelleştirmeye karşı tepki gösteren isimlerden biri de DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko oldu.

İŞÇİLERİN TALEBİ YERİNE GETİRİLMELİDİR

İşçilerle görüştüğünü belirten CHP’li Beko, görüşmeye çağrılan beş kişilik işçi heyetine “Size ödeme yaparsak, diğer rödovanslı sahalar için de emsal olur” denildiğini aktardı.

Beko bu anlayışın kabul edilir bir yanının olmadığı eleştirisinde bulunarak,  “işçiler AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile yaptıkları en son görüşmede kendisinin külliyeye geçip konuyu Cumhurbaşkanına aktaracağını ifade ettiğini ancak şimdiye kadar Sn. Elitaş’tan hiç bir ses çıkmadığını dile getirdiler. İşçiler, özelleştirmeye karşı mücadele ettiklerini ve madenlerin devletin yani halkın olması gerektiğini ve özel şirketlere madenlerimizi vermeyi kabul etmediklerini dile getirmişlerdir. Bu oyalama taktiklerinden de vazgeçilmesini talep ediyorlar. İşçiler çözüm için çalmadığımız kapı kalmadı, artık sözün bittiği noktadayız,  diyorlar.”

Beko “Biliyorum ki, dün verdiği sözü bugün unutan Saray yönetimi işçi düşmanı yandaş ve sermaye dostu bir yapı haline gelmiştir. Bu durum elbette beni hiç şaşırtmadı. Sarayın kapısına kilidi vurmadan bu haksızlık ve hukuksuzluklar bitmez” dedi.

BİZLER DAİMA İŞÇİLERİN YANINDAYIZ

Emek mücadelesinde yıllardır emeğin ve emekçinin yanında yer alan, işçilerin haklarını savunan ve işçi eylemleri  tarihine, “Ölüm Yürüyüşü” olarak geçen yürüyüşün örgütleyici isimlerinden olan CHP’li Beko, 1990’lı yılların özelleştirme ve taşeronlaşmaların başladığı yıllar olduğunu anımsattı. Özelleştirmeyi ve taşeronlaşmayı durdurmak için sürekli eylemler yaptıklarını ifade eden Beko, bugün Soma’da yapılan özelleştirmenin de haksız ve hukuksuz olduğunu vurguladı. Her alanda taşeronlaşmanın yasaklanması gerektiğini belirten Beko, kamuda kamu işçisinin olması gerektiğini savundu.

Yıllardır tazminatları ve alacakları ödenmeyen Somalı işçilerin, AKP’nin verdiği sözleri tutmaması üzerine bir kez daha Ankara’ya geldiklerini belirten CHP’li Beko, işçiler haklarını alana ve hukuksuz özelleştirmelerden vazgeçilene kadar işçilerin yanında olacağını belirterek, “Bugün Türkiye işçi sınıfının karşı karşıya kaldığı sorunların temelinde özelleştirmeler yatıyor. Eskiden 2 buçuk milyona yakın işçi vardı büyük bölümü kamu işçisiydi; TEKEL, Sümerbank, demiryolları tüm kamu kurumlarında işçiler çalışıyordu ve örgütlü davranıyorlardı. Bu örgütlü davranış aynı zamanda Türkiye’de ki işçilerin hak alma mücadelesinde önemli bir işlev görüyordu. Asgari ücret de ona göre belirleniyordu, toplu iş sözleşmelerinde daha insanca koşullarda çalışmak için güçleri vardı. Ama bugün baktığımızda özelleştirmenin sonuçlarını Türkiye işçi sınıfı düşük ücrete, sendikasızlaştırma, güvencesiz çalışma her türlü angaryayla karşı karşıya. Soma’da bu işçiler bunları çok daha derin ve acı biçimde 301 işçi arkadaşlarını kaybederek yaşadılar. Maden işçisinin hakkını yiyenin kalbi kurusun” dedi.

AKP’NİN ANTİ DEMOKRATİK YASALARI

AKP iktidarında yapılan özelleştirme ve taşeronlaştırmanın işçilerin kabusu haline geldiğini söyleyen Beko, “AKP 37 maden sahasını saray yandaşı şirketlere peşkeş çekti. Dini imanı elinden bırakmayan AKP, işçilerin hakkını rahatlıkla yerken hukuksuz özelleştirmelerine devam ediyor. Hak, hukuk ve adaleti gasp eden saray yönetimi madenleri özelleştirirken işçileri köleleştiriyor. AKP iktidarı ile birlikte özelleştirme politikaları başta maden ocakları, enerji sektörü olmak üzere devlet arazilerini satacak kadar ileri giden bir hızda hayatın her alanında uygulanmaya devam ediyor. Patronların, hükümetlerin önüne koyduğu esnek çalışma, taşeron ve en son kiralık işçi bürolarına kadar uzanan yeni anti demokratik yasal düzenlemeler AKP iktidarında gerçekleştirildi. AKP, özelleştirme uygulamalarını belki de dünya işçi sınıfı tarihinde görülmemiş bir noktaya taşıdı, taşeronun taşeronu uygulamasına, dayıbaşı uygulamasına kadar götürdü” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Beko ayrıca “AKP yıllarca tek başına iktidar olmanın verdiği cesaretle emek ve emekçiler aleyhine olan politikaları insafsızca ve gözü kara bir şekilde hayata geçirmektedir. Geriye kalan ise yoğun bir işsizlik, yoksulluk ve zarar ettirilen bir devlet. Bu suça MHP’de ortak olmuştur” eleştirisinde bulundu.

EMEKTEN YANA POLİTİKALAR KAZANACAK, AZ KALDI!

Kamusal denetimi  kısıtlayan, işveren ve yandaşların lehine düzenlemeler yapan, verdiği sözleri yerine getirmeyen AKP’nin bilime ve bilimsel bilgiye saygı duymayan, kapitalist anlayışın yıkım taşeronu ve organizasyonu olduğunu ifade eden CHP’li Beko, “Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerden sonra geriye kalan tablonun içler acısı olduğuna dikkat çekti.  Beko, “Özelleştirilen işletmelerin çoğunluğunun üretim dışında kaldığı, faaliyetlerinin durdurularak arsaların TOKİ eliyle yandaşlara peşkeş çekildiğini görüyoruz. Stratejik kuruluşlarımız yok pahasına satılırken yatırımlar ve istihdam konusunda verilen sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediği ortada. Özgür ve demokratik bir Türkiye özlemiyle emekten ve halktan yana mücadelemizi sürdürmek zorundayız. Barıştan, dostluktan, dayanışmadan ve bir arada yaşamadan yana etkinliklerin içinde yer almak zorundayız. Çünkü biz karşı çıkarsak yapamazlar. Verilen bu mücadelelerle mutlaka emekçiler ve emekten yana politikalar kazanacak ve AKP‘nin neoliberal dönüşüm politikası yok olacaktır, az kaldı.”

Kaynak: egepostasi.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.