DOLAR 18,5891 -0.23%
EURO 18,2725 -0.63%
ALTIN 1.024,24-0,09
BITCOIN 372434-0,74%
İstanbul
18°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TMMOB’dan Büyükşehir’e tepki: Kültürpark değil artık ‘Yorgun park’
  • Posta İzmir
  • Gündem
  • TMMOB’dan Büyükşehir’e tepki: Kültürpark değil artık ‘Yorgun park’

TMMOB’dan Büyükşehir’e tepki: Kültürpark değil artık ‘Yorgun park’

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, bu yıl kez düzenlenen 91. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın Kültürpark'a olumsuz etkisi hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. 91. Enternasyonel Fuarı ve eş zamanlı olarak ilk kez yapılan Terra Madre Anadolu kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin Kültürpark’a zarar verdiğini ileri süren TMMOB İKK Genel Sekreteri Aykut Akdemir, ‘’ İzmir Enternasyonel Fuarı'nın hazırlık sürecinde Kültürpark alanının adeta bir şantiyeye dönüştürülmesi, alandaki imalatların ekolojik kaygılar gözetilmeden yapılması hatta stant ve platformlar için canlı bitkilerin sökülmesi akıl ve bilimden oldukça uzak bir yaklaşımın eseridir’’ dedi.

ABONE OL
Eylül 24, 2022 02:29
TMMOB’dan Büyükşehir’e tepki: Kültürpark değil artık ‘Yorgun park’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İKK,  bu yıl 91. İzmir enternasyonal Fuarının Kültürpark’a olumsuz etkisi kapsamında basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklamayı TMMOB İKK adına Genel Sekreter Aykut Akdemir okudu. Aykut Akdemir açıklamasında, ‘’Kültürpark’ın uzun yıllar boyunca İzmir Enternasyonel Fuarı ve benzeri kapsamlı etkinlikler için kullanılması sebebiyle, “Kent Parkı” işlevinin zaman içinde göz ardı edildiği ve doğal-kültürel değerlerinin hızla zarar görmesine neden olduğu defalarca kamuoyu ile paylaşılmıştır’’ ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz günlerde 91.’si gerçekleştirilen İzmir Enternasyonel Fuarı’nın ve Terra Madre Anadolu’nun Kültürpark’ı olumsuz etkilediğini belirten Akdemir, ‘’Bugüne kadar çok kez dile getirilen Kültürpark’ın taşıma kapasitesi, ekolojik eşikleri, flora ve fauna karakteri, hayvan popülasyonlarının yayılımı .vb analizler göstermiştir ki, Kültürpark kıymetli olduğu kadar yaşlı ve yorgun bir yapıya sahiptir. Hal böyle iken; geçtiğimiz günlerde 91.’si gerçekleştirilen İzmir Enternasyonel Fuarı ve eş zamanlı olarak ilk kez yapılan Terra Madre Anadolu İzmir etkinliklerinin Kültürpark’a sıkıştırılmasıyla, 2. Derece Doğal ve Tarihsel Sit statüsündeki alan üzerinde önceki yıllara göre bu yıl çok daha fazla olumsuz etki yarattığı gözler önündedir’’ dedi. 

Kent vizyonuna vurulan darbe 

İzmir Enternasyonel Fuarı’nın hazırlık sürecinde Kültürpark alanının şantiyeye dönüştürüldüğünü ileri süren Aykut Akdemir, ‘’ Alandaki imalatların ekolojik kaygılar gözetilmeden yapılması hatta stant ve platformlar için canlı bitkilerin sökülmesi akıl ve bilimden oldukça uzak bir yaklaşımın eseridir. “Enternasyonel Fuar” kavramının içini yalnızca konser ve yeme içme aktiviteleriyle doldurmak, bunları yaparken de ekolojik, güvenlik, kalite, hijyen gibi ilkeleri yok saymak ise bu kent için hedeflenen gelecek vizyona vurulmuş önemli bir darbedir. Tüm bunlara ek olarak bu etkinliğe gıda sağlığı ve güvenliği açısından bakacak olursak, toplumumuzun farklı yaş gruplarının, farklı kesimlerinin ve kültürlerinin bir araya geldiği bu tür etkinliklerde gıda kaynaklı hastalıkların yaşanmaması için alınacak önlemlerin genel ve özel çerçevelerde belirlenmesi gerektiğini ve on gün boyunca on binlerce vatandaşımızın gıda tükettiği bu fuarda sağlıklı, güvenilir gıdaya erişimin bir insan hakkı olduğunu, halk sağlığını güvence altına almanın kamunun asli görevi olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz’’ ifadelerine yer verdi. 

Yetkililer göreve! 

İzmir’in doğal güzelliklerinin korunması için yetkilileri göreve davet eden Akdemir, ‘’İzmir Enternasyonel Fuarı ve Terra Madre Anadolu İzmir gibi kapsamlı etkinliklerin Kültürpark gibi 2. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanında yapmak yerine, tıpkı gelişmiş dünya ülkelerinde olduğu gibi kentin belirli bölümlerine yayılmasını sağlamak birçok faydayı beraberinde getireceği gibi, kent içerisinde sahip olduğu özellikleri itibarıyla “tek” olan alanın da acımasızca tahrip edilmesinin önüne geçecektir. Fuar hazırlıkları kapsamında; onbinlerce metre kare yeşil alan üzerine kurulan sahne, stant ve platformların yarattığı zararlar, yeşil alan üzerinde yapılan konserlerde bitkisel ve tarihsel ögelerin kullanıcılar tarafından tahribata uğraması, yayılıcı hastalık ve zararlılar dikkate alınmadan zamansız yapılan palmiye budamaları ve araç/insan yoğunluğunun ekolojik dengeler üzerindeki olumsuz etkileri sadece zararın görünen yüzüdür. Kentin en önemli doğal ve kültürel hazinelerinden biri olan Kültürpark’ın korunması ve geliştirilmesi gerekliliği birçok uzman kurum ve kuruluş tarafından yıllardır dile getirilse de, bu gelişime yön verecek büyük ama basit adımların hala atılamamış olması kent ve kentli açısından kaygı vericidir. Bununla beraber belediye birimlerinin alana taşınmasının getirdiği fazla yük göz önünde bulundurularak; Kültürpark’ın taşıma kapasitesini, ekolojik eşiklerini, flora ve fauna karakterini, hayvan popülasyonlarının yayılımını olumsuz yönde etkileyecek ve taşıma kapasitesini aşacak kapsamlı etkinliklerin bu alandan uzaklaştırılmasına ilişkin kararlı adımlar atılmasıyla ilgili hem İzmir’i ilkeli yönetmekle görevli kurum ve kuruluşları, hem de İzmir’in doğal ve kültürel değerlerini korumakla görevli kurulları göreve davet ediyoruz’’ dedi.  

Kaynak: egepostasi.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.