DOLAR 19,1273 0.03%
EURO 20,7477 0.03%
ALTIN 1.211,78-0,10
BITCOIN 5225210,84%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TKP’den sol partilere ittifak çağrısı

TKP’den sol partilere ittifak çağrısı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), “Türkiye’de laikliği, bağımsızlığı ve devletçi-kamucu bir toplumsal sistemi savunan, gerçek bir düzen değişikliği talebini dile getiren sol-sosyalist-komünist partilerin aralarındaki görüş ayrılıklarına rağmen bir seçim iş birliğine girerek yıllardır emekçilerin temsilcilerinin parlamentoda temsiliyetinin önüne geçen seçim barajını aşma şansı doğmuştur. TKP, tüm devrimci güçleri, bir seçim ittifakı oluşturmaya çağırmaktadır” açıklamasını yaptı.

ABONE OL
Mart 9, 2023 21:00
TKP’den sol partilere ittifak çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TKP, Sosyalist Güç Birliği ve Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan ya da şu anda herhangi bir ittifakın parçası olmayan bütün sol, sosyalist, komünist partilere genel seçimde ittifak çağrısı yaptı. TKP’nin konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:

“SEÇİM BARAJINI AŞMA ŞANSI DOĞMUŞTUR”

“Türkiye’de laikliği, bağımsızlığı ve devletçi-kamucu bir toplumsal sistemi savunan, gerçek bir düzen değişikliği talebini dile getiren sol-sosyalist-komünist partilerin aralarındaki görüş ayrılıklarına rağmen bir seçim iş birliğine girerek yıllardır emekçilerin temsilcilerinin parlamentoda temsiliyetinin önüne geçen seçim barajını aşma şansı doğmuştur. Türkiye Komünist Partisi, tüm devrimci güçleri, on yıllar boyu dünyada ve Türkiye’de verilen zorlu mücadelelerden süzülüp gelen tarihsel değer ve ilkelerimiz doğrultusunda bir seçim ittifakı oluşturmaya çağırmaktadır.

“TKP, BÜTÜN DEVRİMCİ GÜÇLERİN, HEP BİRLİKTE SOLUN BAĞIMSIZ BİR SEÇİM İTTİFAKI YARATMASI İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR”

Sosyalist Güç Birliği’nin bir bileşeni olarak TKP, AKP’ye karşı toplumda biriken tepkilerin düzen sınırları içine hapsolmaması için fırsat varken Sosyalist Güç Birliği ve Emek ve Özgürlük İttifakı içinde yer alan ya da şu anda herhangi bir ittifakın parçası olmayan bütün devrimci güçlerin, hep birlikte solun bağımsız bir seçim ittifakı yaratması için üzerine düşeni yapacaktır. Partimiz emperyalizme, gericiliğe ve sömürüye karşı toplumda biriken tepkilerin gerçek bir siyasal enerjiye dönüşmesi için yakalanan fırsatın iyi değerlendirileceği inancıyla hareket edecek, peşin hüküm ve yargılardan uzak duracak ancak belirtilen ilke ve değerlerin muğlaklaştırıldığı ya da önemsizleştirildiği hiçbir platformda yer almayacaktır.

“SOL PARTİLERİN BİR İTTİFAK ÇATISI ALTINDA YER ALMASI YILLARDIR HAKSIZ YERE ELEŞTİRİLEN SOSYALİST DÜŞÜNCE VE EYLEMİN AYAĞA KALKMASINA YARDIMCI OLACAKTIR”

Bugünkü koşullarda, AKP iktidarına karşı kararlı bir biçimde konumlanırken NATO’cu, sağcı ve piyasacı karakter taşıyan düzen muhalefetinden net bir biçimde ayrışmak son tahlilde iki kişinin oylanacağı Cumhurbaşkanlığı seçiminde değil, parlamento seçimlerinde mümkün olacaktır. Seçime girme yeterliliği olan sol partilerin oy pusulasında kendi adlarıyla ama bir ittifak çatısı altında yer alması yıllardır haksız yere marjinallikle eleştirilen sosyalist düşünce ve eylemin ayağa kalkmasına yardımcı olacaktır. Çağrımıza kulak verileceğine ve emekçi halkımız için umudu ve çareyi birlikte örgütleyebileceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: egepostasi.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.